Contact

Zdraví

Zdraví

Otázka zdraví v Indii je médii a lékaři dosti přeceněná, zdaleka nehrozí tolik, co se uvádí (viz. pravděpodobnost onemocnění v kapitole o očkování). To ale neznamená, že není dobré dodržovat určitá pravidla. Pak můžete hrozbu jakýchkoliv zdravotních problémů naprosto minimalizovat. Ale nezapomeňte, že vždy a všude něco hrozí. Co se týče mě, já jsem všechny pravidla vždy tak precizně nedodržovala a mnoho lidí by se nestačilo divit, co všechno jsem porušila, a nic moc se nestalo, až na jednu drobnou příhodu, kterou jsem popsala ve svém blogu. Takže zachovejte klidnou hlavu, nestresujte se, myslete na pár základních věcí, které níže popíšu, a docela určitě budete vpohodě.

Po příletu do Indie můžete počítat s mírnými počátečními zažívacími problémy, aniž byste cokoliv indického pozřeli. Možná jde o reakci na jiné bakteriální prostředí, ale dost dobře možná jde o nervozitu a stres z naprosto neznámého, rozdílného světa. Ale nebojte se, jedná se většinou o krátký a mírný průběh. Před cestou můžete brát preventivně např. probiotika na posílení střevní mikroflóry. Velmi se doporučuje stravovat se v lepších restauracích a pít jen balenou vodu. Ano, to také. Ještě ale možná lepší je dodržovat jiná, méně náročná a drahá opatření, o kterých se běžně nemluví. Bližší informace jsou k dispozici v rámci individuálního poradenství.

Vybavte se antibakteriálním gelem na cesty pro případ, že nebudete mít k dispozici mýdlo. Nejlepší jsou ty, které zlikvidují 99 % bakterií a virů, některé ničí jen bakterie. V Indii jsou k dostání snad všude, jak v lékárnách (medici shops) i v obchodech s potravinami (grocery shops), malých i v supermarketech.

Pokuste se chránit před poštípáním komárů. Dost těžko to jde na 100 %, nějaké štípance při cestách po Indii dostanete, ale dají se minimalizovat používáním repelentů, elektrických odpuzovačů komárů a moskytiér. Vše lze sehnat přímo v Indii, nemusíte se proto zatěžovat nákupem repelentů a elektrických odpuzovačů u nás. V Indii jsou navíc velmi levné a konkrétně repelenty i přírodnější a účinnější. O tom, co, kde a za kolik můžete proti komárům sehnat v Indii, si můžeme povykládat osobně v rámci individuálního poradenství.