Contact

Péče o děti po indicku

Péče o děti po indicku

Celá péče o malé děti funguje v Indii na způsobu metody, které říkáme v Evropě kontaktní rodičovství. I zde je nepřípustné, aby miminko plakalo beze snahy jej utišit. Pláče-li, maminky zkouší, zda chce nakojit, vykonat potřebu, nebo opět nosit. 

Malé děti se v Indii „neodkládají“ do postýlek, jako je tomu u nás. Není to tím, že by na postýlku neměli, jen je nechtějí. Dítě spí vždy s rodiči v jedné posteli. Z jedné strany matka, z druhé otec. I mimo období spánku dítě neustále pobývá na posteli (pokud není zrovna nošeno) a pořád na ně někdo dohlíží, aby nespadlo. To je důvod, proč drtivá většina Indů žije se svými rodinami. A možná i důvod, proč čím dál více mladých Indů na to mít děti nespěchá. Takto náročná péče o děti indické ženy nutí, aby striktně volily na řadu let mezi rodinou a prací, případně koníčky s tím, že jakmile už jednou rodinu mají, je tato v Indii na prvním místě.

 

Bezplenkování v Indii

V otázce intimní hygieny dětí praktikují v Indii metodu, kterou v našich končinách nazýváme jako bezplenková komunikační metoda (BKM). Neříkají jí ovšem tak, ani ji nedodržují zcela bez výjimek. Už čerství novorozenci nedostávají pleny. Leží nazí v postýlce a jsou přikrytí pouze prodyšnými přikrývkami. Matrace je chráněná vrstvami povlečení nebo nepropustmým povlakem proti pročůrání. V situacích, kdy je dítě nošeno, pozná ten, kdo jej momentálně nosí, podle signálů dítěte, že zrovna potřebuje vykonat potřebu. A podrží jej nad nějakou nádobou, toaletou či umyvadlem.  Papírové pleny Indové používají spíše při cestování – když jdou ven, nebo když cestují delší dobu. Drobné „nehody“ Indové výchovně neřeší a počůraný nebo pokakaný svršek vyperou, znečištěný povrch vyčistí.  Neopruzený zadeček, je pro ně důležitější než materiální statky.

 

Nošení dětí