Contact

Indové nejsou znalí hygieny

Indové nejsou znalí hygieny

Mnoho západně smýšlejících lidí má Indy za zapáchající a „špinavé“. Ovšem není tak tomu ani náhodou!  Odkud se tedy tento předsudek vzal? Jedním z důvodů jiného pohledu na hygienu je použití vody místo toaletního papíru na WC.  Jak to tedy na toaletách v Indii vypadá? Každá indická toaleta je vybavena malým kohoutkem hned vedle záchodu a opodál odtokem pro vodu. Obyčejně bývá pro usnadnění intimní hygieny přiložen na toaletách i malý kelímek na nabírání vody. V některých lépe vybavených domácnostech najdete vedle toalety malou sprchu či bidet zabudovaný přímo v toaletě. Indové jsou přesvědčeni, že použití toaletního papíru je nehygienické a že nikdy není možné se jím očistit právě tak dobře jako vodou. Stejně jako my se díváme užasle na použití vody při očistě na WC, s podobným pohledem se Indové dívají na nás a náš způsob očisty na toaletě považují za nehygienický. Indické toalety jsou velmi praktické, tedy pokud se bavíme o těch původních. Tradiční indické toalety jsou, obdobně jako turecké, s pouhou dírou do země a stopami označujícími, kam mají přijít chodidla. V tom, proč jsou tyto toalety zdravější, nebudu zacházet do podrobností, ale princip hezky vysvětluje obrázek níže. V podřepu to jde prostě lépe.

 IMG_1988 110004038_10152081532031840_115474570_n

 

 

Indové to s kořením přehánějí a vůbec se divně stravují

 

Ne náhodou je Indie velmocí silně kořeněných pokrmů.  V našich poměrech se traduje, že určité koření není příliš zdraví prospěšné a že navíc může působit nelibě na tělesný pach. Tento názor však pramení z neznalosti problematiky zdravého stravování. Naopak skutečnost je taková, že určité kombinace a množství koření jsou z pohledu ayurvédy, tedy tradiční indické medicíny, přímo žádoucí.

 

S dalším nepochopením se setkává zdejší velmi silná tradice vegetariánství. Odhady říkají, že asi 40 % Indů je vegetariánů. Zbylá, většinová populace, maso jí, ovšem pouze zřídka. Indové konzumují převážně ve všech pokrmech dne hlavně zeleninu nebo ovoce. Obojí, jak je známo, pročišťuje  organismus. Nadužívání masa, neboli živočišných bílkovin obecně, má však kritiky např. i v evropské makrobiotické stravě, podle které vede k ukládání bílkovin do kloubů, jenž pak bolí.

 

Indové prostě dobře vědí, že „jsme to, co jíme“.

 

Zdravá ústa = základ celého zdraví

 

Pro všechny Indy je součástí ranní hygieny i čištění jazyka speciální škrabkou na jazyk. Ta je obdobou našich lamel na druhé straně kvalitních kartáčků na zuby. Při této proceduře vycházejí Indové opět   ze starověké ayurvédské medicíny, která by v mnohém předčila dnešní moderní zdravotní návyky.  Zuby si čistíme běžně. Málokdo však ví, že v průběhu noci se v ústech hromadí toxiny, které se usazují právě na jazyku. Běžné čistění zubů a použití ústní vody má na odstranění těchto toxinů a bakterií pouze okrajový efekt. Tyto toxiny pak mohou za řadu chorob zejména trávicího ústrojí a za nepříjemný zápach z úst, který často nejde ničím překrýt, ať jíme, co jíme, nebo pijeme sebevíce tekutin.