Contact

Durga Puja

Durga Puja

Oslavována je bohyně Durga (v názvech svátků slovo Puja vždy znamená uctívání a to, co stojí před tím, je název boha nebo bohyně) pro její vítězství nad buvolím démonem Mahishasurou. Durga je zobrazována s deseti rukama, každá z nich drží jeden předmět (meč, ulitu, disk, růženec, zvonek, hžib, štít, luk, šipky, kopí), sedící na lvovi. Byla stvořena trojící Lordů Shivou, Brahmou a Višnuem pro to, aby zahubila démona Mahishasura, jež byl obdarován Lordem Brahmou nesmrtelností, a z přílišné pýchy, převtělený za mohutného buvola, zabil mnoho lidí a bohů. A právě toto vítězství Durgy nad tímto démonem je připomínáno tímto svátkem. Durga je symbolem ženské dynamiky a zahubení tohoto démona. Možná se setkáte i s názvem Dušera. Jde taky o svátek spojený s Durgou, ale oslavován v jiných regionech Indie, pouze jeden den (koncem svátku Durga Puja) a jiným způsobem.

Durga Puja je nejvýznamnějším svátkem Západního Belgáska, dokonce významnější, než celostátně nejvýznamnější svátek Diwali. Durga Puja se slaví celkem 10 dní, z toho posledních 5 je hlavních. Je to svátek pohyblivý (tak, jako většina indických svátků) a vychází na měsíce říjen a listopad. Prvních 5 dní je věnováno motlitbám doma před takovými domácími mini chrámy či mini oltářky, přičemž každá motlitba musí být provedena každé ráno před východem slunce a večer před západem slunce. Z tohoto důvodu spousta tradičních Bengálců necestuje mimo domov tak, aby mohli tyto motlitby podle zvyklostí dodržovat. V těchto dnech také probíhají rozsáhlé přípravy na veřejné oslavy, kdy se svážejí idoly bohyně Durgy na nákladních vozech za hlasitého doprovodu indické hudby a staví se tzv. pandaly, menší stavby laděné do určité tématiky (např. dřevo, voda apod.), do kterých pak umístí idoly Durgy, démona a dalších božstev spojených se slavnostmi. Uvádí se, že jen v Kalkatě a jejich předměstích je postaveno asi 4 000 těchto pandalů, proslýchá se však, že v roce 2015 jich bylo dokonce mnohem více.

Posledních 5 dní jsou těmi hlavními, kdy se lidé modlí k Durze nejen doma, ale i v pandalech, kam jsou za jistého hinduistického rituálu zapalování svíček a darování světla bohům (Aarti) Durze nošeny dary v podobě jídla (Bhog) a květin (Pushpanjali). Poslední den, ten desátý, ulice tak trochu připomínají velkolepé karnevaly v Jižní Americe. Idoly bohyně Durgy jsou z pandalů demontovány a za bujarých oslav sváženy k finálnímu potopení v řece či rybníku. Ulice jsou naprosto zaplněné za doprovodu hlasité hudby a bubínků tančících lidí. Nutno dodat, že už tak zaplněné centrum Kalkaty se mění v téměř neprůjezdné a neprůchodné místo, dostat se z jednoho do druhé bodu je „na dlouhé lokte“. Na druhou stranu účast na něčem tak velkolepém stojí za to.

Pro rok 2016 svátek vychází na 7. až 11. října. Pokud Vás návštěva Indie při příležitosti tohoto svátku láká, neváhejte a jeďte, třeba v rámci skupinového výletu v období mezi 8. a 25. říjnem.

 

IMG_2322 2IMG_2323 2IMG_2186 2IMG_2196 3IMG_2270 2IMG_2238 2