Contact

Ayurvédská léčba – medicína nebo šamanství?

Ayurvédská léčba – medicína nebo šamanství?

Člověk nemůže být pořád zdravý, nikde na světě. A tato příhoda se mi stala zrovna v Indii. Prostě blbá náhoda poté, co jsem ochutnala na tržišti dvě kuličky hroznového vína, abych věděla, co si kupuji. Pak jsem se divila, že jsem se od oběda cítila pořád plná a nakonec se veškerá strava v žaludku zasekla natolik, že musela ven. Bylo mi pekelně špatně. Ještě štěstí, že jsem zrovna bydlela u doktora, ayurvédského. Přišel do mého pokoje, rozložil si své kufříky s medicínou na zem a začal s diagnostikou. Nejdříve změřil stiskem zápěstí tlak (přesné pořadí si nepamatuju), pak zkoušel míru bolestivost stiskem bodů na prstech na rukou, nakonec prsty stisknul asi na 30 vteřin spánky, aby zjistil, zda se nevyvíjí horečka. Na horečku to nevypadalo, ale proti nevolnosti jsem dostala hrstku fenyklu, kterou jsem měla sníst. Prosti bolesti svalů jsem měla dostat homeopatika, ale dozvěděla jsem se zajímavou informaci, že homeopatika jsou téměř bez účinku u nevegetariánů. Ale jelikož jsem dlouhodobě bydlela v domácnostech, ve kterých nevegetariánské jídlo nebylo dovoleno, byla jsem i já několik dní na vegetariánském jídle, takže jsem homeopatika nakonec dostala. Další dávku jsem si měla vzít pouze, pokud by bolesti do rána neustaly.

Doktor Anjan si zároveň všiml, že Nelinku trápí rýma. Říká se, že léčená rýma trvá týden, neléčená 14 dní. Ayurvéda však na rýmu lék má. Hořčičný olej. A jak funguje? Hořčici v podobě žlutohnědé pasty všichni známe. Ale málokdo ví, jaké bohatství se skrývá v semínkách, ze kterých se hořčice získává. Hořčičná semínka totiž obsahují přírodní antibiotika s antiseptickými účinky a tělový hořčičný olej se používá na prohřívací masáže. Takže stačí jen olej zahřát třením dlaní a důkladně vmasírovat na několik míst na těle, hlavně na hruď a chodidla, včetně prstů a místy mezi prsty, dále např. na čelo, hlavu.

Jak vše dopadlo? Ráno po probuzení bolest svalů zmizela a od žaludku se mi naprosto ulevilo. Dalo by se říct, že jsem byla pořádku. Jen jsem byla z nedostatku příjmu potravy zesláblá, to se ale do téhož večera spravilo. A Nelinka? Ani stopy po rýmě. A můj názor na ayurvédu? Šamantsví to určitě není, je to propracovaná věda, která pečlivě studuje působení látek obsažených v určitých rostlinách. Nakolik je účinná v porovnání se západní medicínou si netroufám hodnotit. Ale v tomto případě mi pomohla a jsem přesvědčena, že je schopna pomoc ve většině případů. Použití chemie západní medicíny koneckonců také není zdaleka se stoprocentním účinkem, mohla bych vyprávět dlouhé příběhy o tom, jak jsem já nebo lidé z mého okolí navštěvovali ordinace lékařů kvůli chronickým problémům a problém doteď není vyřešen a léky nezabíraly.

A jak je to s využíváním ayurvédy v Indii? Všude se dočtete, jak je Indie zemí tradic a jak tam lidé věří přírodním metodám. Je sice pravda, že Indové do sebe nedostávají zdaleka tolik chemie, jako my, jídlo je tam ve větší biokvalitě. A je pravda, že si Indové mohou vybrat, zda si vyberou lékaře západní medicíny nebo ayurvédského lékaře. Ne, že by stát podporoval tyto dva lékařské přístupy naprosto rovnocenně. Důvod je, že v Indii neexistuje povinné zdravotní pojištění, tak, jak to máme zavedeno v Evropě, ale každou návštěvu lékaře si musí každý platit hotově namístě. Takže proto ta možnost výběru. Ale pravdou je, a to mi i můj kamarád Anjan potvrdil, že Indové velmi ztratili důvěru v jejich vlastní tradiční medicínu a naprostá většina obyvatel navštěvuje lékaře západní medicíny. Ale pozor, nejde o to, zda je zklamala či jim v minulosti nepomáhala. Podle mě jde o to, že Indie prožívá to, co se stalo ve vyspělém světě už mnohem, mnohem dříve. Indii zachvátil konzumní styl života a i Indové, tak jako my, se nechávají unášet reklamami velkých výrobních koncernů, kterým věří.